בס"ד

בס"ד

טיפים חשובים ומידע חיוני לפני כל קניית תפילין

ניווט מהיר

מי שכבר החל לבדוק את שוק התפילין וחושב על קניית תפילין, בוודאי מצא פערים משמעותיים בין סוגי התפילין ובהתאמה, גם במחירים. ננסה במאמר זה להבין את ההבדלים בין הסוגים השונים של התפילין ואת הגורמים המשפיעים על מחיר התפילין. בנוסף, ננסה להסביר את הפערים במחירי התפילין ומאילו דברים כדאי להיזהר, לפני שרוכשים תפילין. חלק מהמידע ניסתר מהקונה, מאחר והוא נמצא בתוך בתי התפילין.

קניית תפילין – דגשים חשובים

קניית תפילין אינה דבר של מה בכך. תפילין  קונים  לשנים רבות. ישנם הרבה פרטים  שקשה לבדוק אותן בדיעבד ואם אכן נעשו כראוי. לכן כדאי לבדוק ולבחון היטב מי המוכר ומה טיבו .

  1. תפילין כוללים שלושה רכיבים: פרשיות, בתים ורצועות – לפי סדר חשיבות זה
  2.  הפרשיות –  כתובות בכתב יד על גבי קלף, באמצעות סופר סת"ם. פרשיות אלה מוכנסות לתוך בתי התפילין השחורים והן למעשה מהוות את 'לב' התפילין. משך זמן כתיבת פרשיות תפילין אורך ימים אחדים. מעבר לכתיבה, חשוב לבדוק כי הכתיבה עברה הגהה מוסמכת ומומלץ לבקש גם בדיקה באמצעות מחשב של הכתיבה.

פרשיות תפילין מהודרות או בתי תפילין מהודרים?

אם אתם מחפשים דרך לצמצם את עלויות התפילין, מומלץ להשקיע את הכסף בפרשיות תפילין מהודרות, ולהשקיע פחות בהידור הבתים (בעתיד תוכלו להעביר את הפרשיות לבתים מהודרים יותר). הידור הפרשיות נקבע על פי  ההקפדה ההלכתית בכתיבתן, על כל תגיהן ופרטיהן.
ישנן רמות רבות של הידור, אך רמת הידור הבסיסית, הינה כתיבה על פי פרטי ההלכות לכתחילה.
יש לשים לב, כי מחיר נמוך באופן ניכר של פרשיות תפילין ביחס לשאר המחירים של פרשיות בשוק, מעיד קרוב לוודאי על כתיבה מרושלת, מהירה, מחוץ לשורות, לא ישר וכדמ'. אתם לא רוצים פרשיות כאלה בתפילין שלכם.

  1. ישנם מקומות רבים אשר אינם מנפקים חשבונית מס. במצב כזה ייתכן ותקבלו מחיר זול, ולא ברור מקורן של הפרשיות ויש סיכוי גדול כי נכתבו באופן חובבני ולא על פי כללי ההלכה. מי שישתמש בפרשיות כאלה, כאילו לא הניח כלל תפילין.
    לכן, חשוב להדר באיכות הכתב של פרשיות התפילין, גם מי שאינו מהדר במצוות אחרות.
  2.  סגנון הכתב – סגנון הכתב משתנה בין ספרדים לאשכנזים וכן חסידים. הכל כשר לכל, אך לכתחילה, מומלץ להמשיך את מסורת האב. אם קבלתם או קניתם תפילין מוכנות, מומלץ לוודא את מקורן וכן לבדוק את סגנון הכתב שבתוכן. בקשו מהמוכר לראות את סגנון הכתב שעל הפרשיות ובנוסף בקשו בדיקה ממוחשבת. יש לוודא שכל הבדיקות נעשות ע"י בודק מוסמך ולא סם אחד. לגבי בדיקת המחשב – בקשו שהבדיקה תבוצע לאחר הוספת התגים.(כתרי האותיות).
  3. רצועות התפילין – רצוי לרכוש רצועות תפילין שחורות משני הצדדים וברוחב של 13 מ"מ לפחות .עפ"י ההלכה, רוחב המינימום הוא 10 מ"מ (1 ס"מ). יש באפשרותכם לרכוש רצועות רגילות או רצועות שהן עבודת יד – המחיר כמובן משתנה בהתאם.
  4.  הבתים – מה כדאי לקנות?  בתי תפילין מעור בהמה דקה או מעור בהמה גסה? מה הם ההבדלים בינהם ?
    בתי תפילין מעור בהמה דקה נקראים  – פשוטים. אלה נחשבים לתפילין נחותים מאוד מכל הבחינות (גם הלכתית). מחיצות הבתים בתפילין אלה, עשויות מחתיכות קלף מודבקות, המגיעות רק עד אמצע חלל הבית. יש בהן הרבה ספיקות הלכתיות ולא מומלץ לרכוש כאלה כלל.

עור הבהמה

יש גם בתי תפילין מעור בהמה דקה הנקראים – פשוטים מהודרים. בתים אלה נחשבים כשרים וראויים מבחינה הלכתית. אך חשוב להבין שתפילין אלה אינם נחשבים מהודרים (למרות שמם). הגדרתם 'פשוטים מהודרים' היא ביחס לפשוטים!  מחיצות התאים בתוך הבית של תפילין של ראש, עשויות מחתיכות עור עבות .הבתים עשויים מעור דק (כבש או עז), והם אינם עמידים בפני פגיעה או אפילו חבטה קלה. בית מעור של בהמה דקה שנפגם –ברוב המקרים יהיה טעון החלפה בגלל שלא ניתן יהיה לתקנו.

בתי תפילין מעור בהמה גסה עשויים מעור עבה, והם למעשה חתיכה אחת, אותה מקפלים ומכופפים. העור בעובי של כ 3-4 מ"מ. תהליך הייצור של בתים אלו, אורך זמן רב והוא כולל השרייה בחומרים כימיים לצורך ריכוך ושימור העור. כיפוף העור נעשה ע"י מכונות מיוחדות בעלי יכולת של לחיצה חזקה במיוחד. לאחר מכן יש תהליך של ייבוש העור, האורך גם הוא זמן רב. עלות הבתים של תפילין בהמה גסה,  גבוהה באופן משמעותי מאלה העשויים מעור בהמה דקה, אולם כך גם אורך חייהם, הגבוה משמעותית מתפילין העשויים עור בהמה דקה.

כל פגם בעור ניתן לתיקון ושיקום. בתי תפילין אלו מהודרים הרבה יותר ואם תחשבו את מחירם ביחס לאורך שנות שימושם, הרי שהם זולים יותר.

היכן ייצרו את את התפילין?

חשוב מאוד לדעת מהו מקור ייצור התפילין, ייצור בתי התפילין. יש בשוק הרבה תפילין מזוייפות ויש להיזהר. במפעלי תפילין רבים יש משגיח, המדביק מדבקת הכשר מיוחדת בתחתית הבית של ראש, עם אישור כשרות מוסמך

גודל הבתים – מעיקר הדין כל גודל אפשרי. בדרך כלל, בתי תפילין נמדדים על פי מידת  "הקציצה". ולרוב כל צלע של הריבוע היא בגודל הנע בין 32 מ"מ ל 35 מ"מ (אין חובה הלכתית שגם גובה הקציצה יהיה כאורך הצלע). בתים קטנים יותר (פצפונים), מצריכים השקעה מיוחדת, בגלל גודל האותיות הקטן ועובי העור ולפיכך תפילין אלה נחשבות ליקרות מאוד.

בהצלחה.

אוחז תפילין
לאחיזה הדוקה ונוחה של רצועת התפילין בכף היד
הנחה ברכישת 2 יח' או יותר
40 ₪ ליח'
49 ₪ ליח' 59 ₪

כולל משלוח חינם עד בית הלקוח