בס"ד

בס"ד

ארבעת הסוגים המובילים של בתי התפילין הקיימים בשוק

ניווט מהיר

כמעט בכל ענף במשק, יש את מילון המונחים שלו והשפה המקצועית שלו. כמו כן, עושים שיוש במילות קוד, אותם אנשי המקצוע מבינים ואילו הלקוחות הסופיים לא תמיד מבינים את המשמעות, דבר העשוי להביא לבלבול הלקוחות ואף להטעייה. במאמר זה, ננסה לתת הסבר קל ונוח לכל המונחים שאינם תמיד כל כך מובנים אודות בתי התפילין.

אנו מבחינים כיום בין ארבעה סוגים שונים של בתי תפילין

  1. 'תפילין מהודרים, מעור אחד בהמה גסה' 

לבתי התפילין, אותם רוצים לייצר מעור בהמה גסה, עדיף לרוב לעשות שימוש בעור של שור על פני עור פרה. הסיבה היא שעור של שור, רך יותר מעור של פרה ויותר קל לעבוד איתו. ככל שהעור מכיל פחות שומן, כך הוא נחשב טוב יותר. את העור נוטלים בדרך כלל מחלקי הלחיים והצוואר של הבהמה. משור שלם אחד, ניתן לייצר בדרך כלל בית אחד של ראש, או שני בתים של יד.

  1. 'מהודרים, מעור אחד בהמה דקה' 

בחללי הבתים, נהוג להכניס תוספת של עור קשה במטרה לעבות את התיתורא. כמו כן, נהוג להוסיף חתיכת עור עבה בין חלקי התיתורא העליונה לתחתונה, מאותה סיבה. אחד הדברים הבולטים בין בתים העשויים מעור של בהמה דקה לבהמה גסה, נמצא בתחתית בתי התפילין. בתפילין העשויים  מעור בהמה גסה, ניתן לראות שגיד התפירה העובר בין הנקבים, עובר בתוך חריץ בעור ואילו בבתי תפילין ה עשויים מעור מבהמה דקה, החרצים הללו אינם קיימים מהסיבה הפשוטה שעור בהמה דקה דק מידי ואינו מאפשר לעשות חריצים אלו.לכן, כאשר אתם רוכשים תפילין, הפכו את בתי התפילין ובדקו דבר ראשון אם יש חריצים ואם הם עמוקים מספיק בכדי להוכיח שמדובר בעור בהמה גסה.

  1. 'פשוטים' 

בבתי תפילין פשוטים, תוחבים קלפים בתוך הבית של ראש בכדי לייצר מחיצות לפרשיות, במקום מחיצות שיהיו עשויות כיחידה אחת מאותו עור בהמה כמו במהודרים.

קיימים כמה דרכים לעשיית בתים פשוטים. בתפילין של יד, יש כאלה הלוקחים שתי רצועות של עור, מקפלים כל אחת בצורת האות ח' ומדביקים אותן זו על גב זו (במהופך). על ידי כך נוצרות למעשה 4 דפנות. ובתפילין של ראש מוסיפים בתוך חלל הבית 3 מחיצות, בכדי שיהיו ארבעה חללים להכניס בהם את הפרשיות. חותכים בעור החיצוני שלשה חריצים כנגד המחיצות שנוספו בחלק הפנימי. יש כאלה שעושים ארבעה תאים נפרדים מקלף דק ומכניסים אותם לתוך חלל הבית (העשוי מעור עבה יותר) וחותכים בעור החיצון חריצים כנגד התאים הפנימיים.

בתי תפילין פשוטים, תיתורא ומעברתא שאינם יחידה אחת (בית של ראש)

  1. 'פשוטים מהודרים' 

בבתי תפילין פשוטים מהודרים, כל הקציצה עשויה חתיכת אחת.

בתפילין אלו חללי פרשיות התפילין עשויים מקלף אחד (ולא כפי שעושים בפשוטים – ע"י הדבקת מספר קלפים). אולם, שלא כמו בתפילין העשויות מעור בהמה גסה ותפילין העשויות מעור בהמה דקה – כאן, הבתים והתיתורא אינם עשויים מאותו עור! בפשוטים מהודרים, בין התיתורא העליונה לתחתונה, מניחים ריבוע עור (המעובד לשמה) לצורך עיבוי התיתורא.

אוחז תפילין
לאחיזה הדוקה ונוחה של רצועת התפילין בכף היד
הנחה ברכישת 2 יח' או יותר
40 ₪ ליח'
49 ₪ ליח' 59 ₪

כולל משלוח חינם עד בית הלקוח