בס"ד

בס"ד

באיזה אורך צריכות להיות רצועות התפילין?

ניווט מהיר

אחת השאלות שהרבה אנשים שואלים, לאחר שנתנו תפילין לנער בר מצוה, בנושא אורך רצועות התפילין היא: "האם מותר מבחינה הלכתית לקצר את הרצועה משום שהיא ארוכה מדי?"

נענה תחילה על השאלה החשובה לפני כל קניית תפילין, מהו האורך המינימלי הנדרש מבחינה הלכתית של רצועות התפילין ולאחר מכן נענה על השאלה לגבי קיצור אורך הרצועות.

מהו האורך המינימלי של רצועות התפילין מבחינה הלכתית?

האורך המינימלי של רצועת התפילין של יד, תלוי במידת אורך זרועו של האדם המניח את התפילין. בכדי למדוד זאת, אדם המניח את רצועת היד, צריך לכרוך אותה פעם אחת על הזרוע, למתוח אותה ישירות אל האצבע האמצעית (האמה), ועליה לכרוך שלוש כריכות ולקשור את סוף הרצועה סביב כף היד באופן שהיא לא תשתחרר.

לגבי רצועת תפילין של ראש, עפ"י השולחן ערוך, סימן כ"ז סעיף יא –  "ישלשל הרצועות שיהיו תלויים לפניו ויגיעו עד הטבור או למעלה ממנו מעט".

במשנה ברורה (ר' עקיבא איגר), כתוב שאורך הרצועה הימנית יגיע עד הטבור והשמאלית יגיע עד בית החזה.

על פי דברי הטור -הרצועה הימנית צריך שתגיע עד לקו המילה ואילו הרצועה השמאלית עד קו הטבור.

דעה נוספת, מופיעה בשם ארצות החיים – חוץ מהרצועה המקיפה את הראש, צריך שישתלשל מהקשר שיעור של שני טפחים (כ-16 ס"מ).

לסיכום, יוצא שהדעה הכי מקילה בעניין אורכה המינימלי של רצועת הראש, היא השתלשלות מהקשר של ראש כשש עשרה ס"מ. יש לשים לב שבד"כ לא חותכים את הרצועה בצורה כזו, אולם יש כאלה שהולכים יום שלם עם תפילין וכך הם נוהגים.

אז האם מותר לקצר את הרצועה או לא?

התשובה היא כן, אולם עדיף שלא לעשות זאת. הרצועות מגיעות בדרך כלל באורך סטנדרטי של 4.5 מטרים לרצועת תפילין של יד יד ו-3 מטרים לרצועות הראש. לרוב, רצועות של תפילין כאלו, יהיו ארוכות מידי לנער בר מצווה, אלא אם כן הוא גבוה באופן מיוחד.

רצועות תפילין איכותיות, מחזיקות שנים רבות ולכן עדיף לשמור על אורכן המקורי, מאחר וברור כי נער גדל מאוד מהר בשנים שלאחר בר המצווה.

אם כבר החלטתם בכל זאת לקצר, עדיף לעשות זאת לפני השימוש הראשון, מאחר וכך לא חלה עליהן קדושה המצריכה גניזה והן לא נעשות תפילין פסולות.

No more loose straps!
Sale! 49 ILS instead 59 ILS for 2 units or more (each)