בס"ד

בס"ד

איך מייצרים תפילין ומדוע הם עולים כל כך הרבה כסף?

ניווט מהיר

הכל מתחיל בסופר הסת"ם (ספרים, תפילין, מזוזות). הוא זה שאחראי לכתיבת ארבע פרשיות  על הקלפים, אותם מכניסים לאחר מכן לתוך הבתים (ראש ויד) של התפילין. ארבע הפרשיות כתובות על קלף המוכנסות לבית התפילין. ארבע פרשיות אלו נבחרו מכיוון שבכל אחת מהן מוזכר כי צריך לקשור או לשים משהו, שחז"ל פירשו שמדובר בתפילין. בבית התפילין של יד רשומות כל 4 הפרשיות על קלף אחד, ואילו בבית התפילין של ראש רשומה כל פרשיה על קלף נפרד. אבל מה קורה בהליך ייצור תפילין?

הצטרפו למסע מרתק אל עולם ייצור התפילין
לפני החלטת הרכישה

 

אם נשאל אדם, שאינו מכיר את התהליך, הוא יהיה משוכנע שכל תהליך הייצור של תפילין, נעשה ע"י מכונות ייצור אוטומטיות, אי שם באחת ממדינות המזרח הרחוק. אז לא כך הדבר.

במקרה של ייצור תפילין, כל תהליך העבודה נעשה בעבודת יד, תוך הסתייעות במכבשי ענק המפעילים לחץ של עשרות טונות על עור הבהמה המעובד. כאן מדובר במוצר קודש יחיד ומיוחד ויש לנהוג בו בכבוד הראוי לו.

אבל כיצד ניתן בכלל לצקת קדושה בעור של בהמה? ובכן, זה קורה מעצמו, רק כאשר יהודי מייצר את התפילין לפי הוראות הקב"ה. בכל פעולה ופעולה שהוא מבצע, הוא מתרכז ואף אומר בלחש שמלאכתו זו תיעשה לשם קדושת התפילין. מכונות לעומת אותו יהודי, אינן חושבות ואינן יודעות ללחוש את דברי הקודש הללו.

ייצור תפילין – התהליך

כעת, בואו נצלול פנימה אל תוך תהליך הייצור עצמו. השלב הראשון בתהליך הוא בבחירת העור מתאים להכנת 'בית התפילין'. הכלל הבסיסי (על פי הלכה למשה מסיני)  הוא שבתי התפילין יהיו עשויים מעור בהמה טהורה וכשרה לאכילה.

בעבר היה נהוג לייצר את התפילין מעור של כבש, אולם יש עימו בעיה מאחר והוא פגיע ורגיש. היתרון המהותי שלו הוא בגמישותו וזה היה מאפשר לעבד אותו בנוחות באופן ידני. כיום, רוב ה'בתים' מיוצרים מעור 'בהמה  גסה', (לדוגמא, שוורים), וזאת מהסיבה הפשוטה – עור זה עמיד מאוד ויכול להחזיק שנים רבות.

ייצור תבנית ה"בית"

כעת עוברים לייצור תבנית ה'בית'. תהליך זה לא פשוט ואורך זמן, מה שמייקר את עלות התפילין.

רצועת העור הנבחרת ל'בית' נלקחת מצוואר הבהמה, ומושרית עשרה ימים בחבית סיד. הסיד משמש מאז ומקדם לעיבוד עורות.
מנקים את העור מן הבשר והשומן שמעליו. לאחר מכן נשטפים נתחי העור ונחתכים בצורת האות T. מדוע בוחרים בעור הצוואר?
משום שעור הבטן דק מדיי. ממנו מייצרים את רצועות התפילין.

פיסת העור הנבחרת לייצור ה'בית' , נלקחת מצוואר הבהמה ועוברת תהליך השרייה בן 10 ימים בתוך חבית סיד. הסיד ידוע מזה שנים רבות, כחומר המסייע בתהליך עיבוד העורות.
מנקים היטב את העור מכל שאריות הבשר והשומן שעליו. לאחר מכן שוטפים היטב את נתחי העור וחותכים אותן  בצורת האות T. עור הצוואר חזק יותר ולכן והוא עדיף על פני העור בשאר חלקי הבהמה.

 יציקת צורת התפילין בפיסת העור

בית התפילין של ראש הוא בצורת קופסה מרובעת המחולקת לארבעה חללים/בתים הנפרדים זה מזה. בעזרת מכשור מיוחד מפעילים לחץ חזק מאוד, היוצרים את ארבעה החללים לאורך רצועת העור. אלו יהיו בהמשך ה'טוטפות' — חדרי האחסון בהן יונחו הפרשיות שנכתבו ע"י סופר סת"ם. גם תהליך זה אינו מתבצע בפעם אחת, אלא בשלבים.

הסיבוב הראשון נעשה כאשר העור עדיין רטוב ואחר־כך שוב כשהעור כבר התייבש ונעשה מוצק יותר. ייבוש העור נעשֶה באוויר באופן טבעי וללא מכונות ייבוש. לאחר שה'בתים' מתייבשים באופן מלא (תהליך שאורך זמן רב) מפעילים עליהם שוב לחץ חזק בכדי ליצור תבנית מרובעת. בין החללים מייצרים מרחק של חמישה סנטימטרים, ובסופו של התהליך תתקבלנה מחיצות דקות ואחידות בין תא לתא. במידה ויימצא נקב באחת המחיצות – התפילין תיפסלנה!

הכנסת הלוחות

בשלב הבא, מכניסים לוחות מתכת שטוחות אל תוך ארבעת החללים. אלה משמשים למעשה כמעין תבנית המשמשת לקבלת צורה מרובעת ומדוייקת של בית התפילין. חשוב לדייק היטב ביצירת התבנית, ברמת המילימטר. כל סטייה קלה, עלולה להוביל לנקב ולפסילת התפילין. להבדיל מתפילין של ראש, כפי שתואר כאן, בבית התפילין של יד, המלאכה קלה יותר, מאחר ובתפילין של יד אין ארבע מחיצות אלא תא אחד גדול בלבד.

בכדי לקבל מידות מדויקות ושוות (חייב להיות ריבוע גיאומטרי מושלם) נעזרים במכשירי מדידה מדויקים.

התפילין מורכבים משלושה חלקים:  תיתורא, מעברתא וקציצה.

התיתורא היא בסיס התפילין, החלק השטוח שמונח על הזרוע ועל הראש. מעליה, במרכז, מונחת ה'קציצה' — זהו למעשה התא המרכזי של ה'בית' ובו מונחות הפרשיות. ה'מעברתא' נמצאת בחלק האחורי של ה'בית'. זוהי מעין תעלה ובתוכה עוברת הרצועה. זה למעשה פירוש המילה 'מעברתא' — מעבר. כל השלבים דורשים הקפדה דיוק וזהירות רבה.

בצדי התפילין של ראש יוצרים את האות ש'. מדוע? מפני שהאות ש' פותחת את שם השם המורכב מאותיות ש־ד־י. (אחד משמותיו של הקב"ה). אסור להדביק את האות ש' מפיסת עור נפרדת, מפני שהאות צריכה להיות חלק מגוף הבית עצמו, ויש להבליטה מתוכו. זו מלאכה מורכבת ולא פשוטה.

יש שיטה מיוחדת להטביע בעור את האות ש' וזו מלאכה שדורשת מומחיות.

לפני שמכניסים את גווילי הקלף לתאים המיוחדים, יש להדביק את קצוות העור אל בסיס הבית בכדי שלא יבלטו ממנו. גם מלאכת הדבקה זו דורשת מיומנות רבה.

עפ"י 'הלכה למשה מסיני' הצורה הריבועית של התפילין היא חובה ואין לעשות שום צורה גיאומטרית אחרת.

האם בתי התפילן חייבים להיות בצבע שחור?

כעת הגענו לשלב צביעת הבית בצבע השחור. מעיקר הדין אין הכרח שבתי התפילין יהיו שחורים! לעומת זאת, רצועות התפילין כן חייבות להיות בצבע שחור עפ"י הלכה למשה מסיני. הבתים לעומת הרצועות, יכולים להיות בכל צבע! כך גם לגבי נרתיק לתפילין.

אז מדוע בכל זאת נבחר הצבע השחור?
משום שחז"ל קבעו כי זה הצבע הנאה והראוי ביותר. ועל כך נאמר זֶה אֵלִי וְאַנְוֵהוּ אֱלֹהֵי אָבִי וַאֲרֹמְמֶנְהוּ – שהמצוות ותשמישיהן יהיו נאים. תהליך הצביעה אורך זמן רב ודורש חזרה על הפעולה מספר פעמים בכדי לקבל צבע אחיד ויציב. בתום כל סיבוב צביעה, משייפים וצובעים שוב.

על הפרשיות

כעת מגיע תורן של הפרשיות להיכנס אל תוך החללים שיוצרו קודם לכן.
את הפרשיות כאמור, כותב סופר סת"ם, רב אמן קליגרפי שזה תחום מומחיותו. עליו לכתוב את הפרשיות לפי סדר מיוחד, ויש להקפיד לשבצן במקומן המדויק ולא באופן רנדומלי. את הפרשיות כורכים בקלף וקושרים בשערות זנב עגל.

לאחר מכן סוגרים את הבית ותופרים אותו באמצעות חוטי התפירה העשויים מגיד חזק של בהמה טהורה.

לסיום, מכניסים את רצועות התפילין לתוך ה'מעברתא'. הרצועות, גם הן חייבות להיות עשויות מעור בהמה כשרה ובצבע שחור. מהדקים את הרצועות אל הבתים באמצעות קשרים מיוחדים, שגם צורתם היא הלכה למשה מסיני.

זהו. תם ונשלם הליך ייצור התפילין וכעת נותר רק להעשיר את הידע אודות הנחת תפילין לצורך הנחתם, ולהתפלל לשם יתברך.

 

No more loose straps!
Sale! 49 ILS instead 59 ILS for 2 units or more (each)