בס"ד

בס"ד

מה מאפיין תפילין מהודר וכיצד נקבע מחיר התפילין?

ניווט מהיר

כל נער המגיע לגיל מצוות –  13, לפני שהוא עוסק בקבלת מתנות לבר מצווה, הוא זוכה לקיים את מן המצוות החשובות ביותר והיא מצוות תפילין. מצווה זו היא בעלת חשיבות גדולה ביותר ויש בה הרבה מן הסממנים המוכרים ביותר בקרב העם היהודי. לא בכדי היא מוזכרת מספר פעמים בתורה. החל מהפעם הראשונה בה הנער שמגיע למצוות, נתקל במצווה זו ועד לסוף ימיו, יניח תפילין מידי יום ביומו, למעט בשבת, חג ויום טוב. מהו תפילין מהודר?

התענוג שבהנחת תפילין מהודר

כאשר אנו מדברים על תפילין, אנו באופן מיידי מדברים על סוגים שונים של תפילין. הם שונים בגודלן, באיכותן, ברמת ההידור שלהן וכמובן וכפועל יוצא מכך, גם במחירם. במאמר זה, ננסה להבין מהם ההבדלים בין התפילין השונות ומהם השיקולים העיקריים בקביעת מחירן. חשוב להדגיש, כי כל יהודי המקיים את מצוות התפילין, לא חייב להיות עם תפילין מהודר. גם אם יניח תפילין פשוטות, יצא ידי חובתו. עם זאת, תמיד צריך שתהיה השתדלות לקיים את המצוות בהידור הגבוה ביותר שאפשר. כך גם בתפילין. לכן, ככל שהתפילין יהיו מהודרות יותר, כך יזכה היהודי בשכר גבוה יותר. ובתפילין, יש הרבה דרגות של הידור וככל שנהדר יותר כך ייטב. ברור שמחיר התפילין נגזר מרמת ההידור שלהן ועל כך נרחיב בהמשך.

ממה מורכבות התפילין?

התפילין מורכבות משלושה מרכיבים עיקריים: פרשיות תפילין, בתי התפילין ורצועות התפילין.

פרשיות התפילין:

מה שחשוב בעיקר בקיום מצוות תפילין, הן פרשיות תפילין. פרשיות התפילין, הנמצאות בתוך בתי התפילין נכתבות על קלף בידי סופר סת"ם. חשוב מאוד להבין, שמה שחשוב בעיקר הוא תוכנן של התפילין ולא המעטפת (בתי התפילין). חשוב שכל אחד ואחד, ישים את הדגש בהוצאה הכספית על פרשיות התפילין וידאג שפרשיות התפילין יהיו מהודרות ככל האפשר. מה זה אומר פרשיות תפילין מהודרות? פרשיות תפילין מהודרות כוללות את איכות הקלף עליו נכתבת הפרשה וכמובן סגנון הכתב, המבנה שלו, הדיוק שלו ומעבר לכך, גם זהות הכותב.

חשוב מאוד שהכתיבה של הפרשיות תהיה בהידור הגבוה ביותר המתאפשר. יש להקפיד הקפדה יתירה על כל אות ואות וכן על התגים שיהיו כתובים בהידור. יש רמות שונות של הידור וברור שככל שתשלמו יותר כסף, כך תוכלו לקבל רמת הידור יותר גבוהה. רמת ההידור הפשוטה והבסיסית ביותר, היא כתיבה של פרשיות התפילין על פי ההלכות הבסיסיות המחייבות ולא נדרש מעבר לכך בכדי לקיים את מצוות תפילין. זה חשוב ומומלץ מאוד לברר תחילה, מיהו סופר הסת"ם אשר כתב את הפרשיות ועד כמה הוא ידוע במומחיותו וכן עד כמה הוא טוב בכל הקשור בהידור התפילין.

כמובן שאתם יכולים להזמין מראש את סופר הסת"ם אשר יכתוב לכם את הפרשיות ולא חייבים לקנות מן המוכן. אם הכתיבה של הפרשיות תהיה לא מוקפדת ולא תעמוד בכללי ההלכה – ברור שהתפילין יהיו פסולות. לכן, זה חשוב מאוד לבצע בדיקה דקדקנית של פרשיות התפילין במידה וקניתם אותן מן המוכן. חשוב לבדוק את רמת ההידור שלהן וכמובן לוודא שאין בהן טעויות. כמו כן, זה חשוב לוודא שסופר הסת"ם אותו בחרתם, יודע את המלאכה היטב ומבין כיצד יש להכין תפילין מהודרות.

בתי התפילין:

בתי התפילין מתחלקים לשני סוגים עיקריים –  תפילין העשויות מעור בהמה דקה ותפילין העשויות מעור בהמה גסה.

 לפני שמדברים בכלל על מחירים, חשוב להבין – ישנם בשוק התפילין הרבה מאוד סוגי הידורים. הידורים אלה יכולים לבוא לידי ביטוי במבנה וצורת האותיות, בגודלם של בתי התפילין, בזהותו ונסיונו של סופר הסת"ם הכותב את הפרשיות ועוד קריטריונים כאלה ואחרים. שקלול של כל הקריטריונים שציינו, יקבע עד כמה התפילין מהודרות וכפועל יוצא מכך, ייקבע מחירן.

יש מקום להניח, שהתפילין שבידכם, אינם נמנים על רמת ההדור הגבוהה ביותר שיש בשוק וזה בסדר גמור. אל תרגישו לא נוח. יכול להיות שהמוכר אמר לכם בשעתו שהתפילין שלכם מהודרות, אך אין בהכרח שזו המציאות האמיתית.

אנו מבחינים בשתי שיטות מקובלות ליצירת בתי תפילין:

יש בתים אותם מייצרים מעור בהמה גסה (שור או פרה). גושי עור אלו מעובדים ע"י הפעלת מכונות המסוגלות להפעיל לחץ רב. בתים אלה העשויים מעור בהמה גסה, נחשבים לחזקים ויציבים מאוד ושורדים זמן רב. אנשים המחפשים תפילין מהודר, ירצו שהתפילין שלהם יהיו עשויים מעור בהמה גסה. לחילופין, ניתן להכין תפילין גם מעור בהמה דקה (כבש או עז). בגלל שהעור יותר דק בתפילין אלה, הרי שקל יותר לעבד אותם, אולם תפילין אלה אינן שומרות היטב על צורתן לאורך השנים והם גם פחות עמידות לתנאי סביבה כגון לחות ורטיבות. תפילין העשויות מעור בהמה דקה, אינן יכולות להיחשב כתפילין מהודרות.

בעבר היה נהוג לעשות שימוש נרחב בעור בהמה דקה, אך במרוצת השנים, התפתחה הטכנולוגיה, מה שאיפשר להרחיב את השימוש בעור בהמה גסה ובכך להדר יותר את התפילין. מי משמחפש תפילין זולות ולא מהודרות, יחפש בתים העשויים מעור בהמה דקה. י תפילין העשויות ממספר חתיכות של עור המודבקות זו על זו ויש כאלה העשויות מחתיכה אחת. בתי תפילין העשויים מעור בהמה גסה יהיו תמיד מהודרים יותר מאחר והם עשויים תמיד מיחידת עור אחת. עור הבהמה (גסה ודקה) יכול להיות עשוי מנבלות אשר מתו מוות טבעי או כתוצאה מפציעה או מחלה. אין קשר בין הסיבה ממנה מתה החיה והין רמת ההידור של התפילין.

רצועות תפילין:

רצועות התפילין הן לרוב החלק הזול ביותר בתפילין. ניתן לרכוש רצועות תפילין פשוטות, אולם גם כאן ניתן להדר ולרכוש רצועות תפילין מהודרות ומשובחות יותר. רצועות תפילין מהודרות נעשות בעבודת יד ולא במכונה. מחירן של רצועות תפילין מהודרות שעשויות בעבודת יד, יהיה גבוה באופן ניכר ממחירן של רצועות תפילין רגילות שנעשו במכונה. גם כאן צריך להבין בזה ועין של אדם שאינו מבין בתפילין, לא תוכל לדעת/להבחין בין רצועות תפילין שנעשו במכונה ובין אלה שנעשו ביד.

מחירי התפילין בשוק החופשי 

כפי שציינו, ישנם סוגים רבים של תפילין שאיכותן תלויה בטיב הכתב, בשם סופר הסת"ם שכתב את הפרשיות, איכות בתי התפילין, טיב הרצועות, סוגי כתב התפילין ועוד.

ניתן לחלקם את מחירי התפילין לשלושה סוגים:

  1. תפילין כשרות ופשוטות – אלה יהיו עשויות מעור בהמה דקה ועלותן נעה בין 1,000 ש"ח ל 1,500 ש"ח.
  2. תפילין בהמה גסה עם רמת הידור בסיסית: באלו נוכל למצוא מעט דבק הנמצא בין בתי התפילין בחלקם התחתון. ברור שתפילין אלו כשרות, אולם הן לא נחשבות כתפילין ברמת ההידור הגבוהה ביותר. עלותן של תפילין אלה נעה בין 1,800 ל-2,200 ש"ח.
  3. תפילין בהמה גסה – עם רמת הידור גבוהה – בתפילין אלה לא נוכל להבחין בשאריות דבק בין הבתים. להבדיל מתפילין שציינו קודם לכן, אלו בהחלט נחשבות לתפילין מהודרות ועלותן נעה בין  2,500 ל-3,000 ש"ח ולעיתים אף יותר.
  4. חשוב לזכור, כי מעבר לבתים עצמם, גם לקלף ולסופר הסת"ם הכותב את הפרשיות יש השפעה לא מבוטלת על המחיר הכללי של התפילין.
אוחז תפילין
לאחיזה הדוקה ונוחה של רצועת התפילין בכף היד
הנחה ברכישת 2 יח' או יותר
40 ₪ ליח'
49 ₪ ליח' 59 ₪

כולל משלוח חינם עד בית הלקוח